NİZİP TİCARET ODASI NDA SEMİNER

NİZİP TİCARET ODASI NDA SEMİNER

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin organizasyonu ve Nizip Ticaret Odasının ev sahipliğinde Dış Ticaret Bilgilendirme konulu seminer düzenlendi.

 

Seminerin açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, ihracat yapacak firmaların yol haritalarını belirlemeleri açsından seminerin önemine dikkatleri çekti.

 

Nizip Ticaret Odasının 2017 yılını Nizipte yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği yılı ilan ettiklerini belirten NTO Başkanı Mehmet Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü. Nizip artık Gaziantep gümrük bölge Müdürlüğüne bağlı bir Gümrük Müdürlüğünü hak ettiğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Karkamış gümrük kapısının açılışını bakanlarımızın katılımlarıyla yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam etmekte ve Nizipe gümrük müdürlüğü kurulana kadar çalışmalarımız devam edecek. Milli istihdam seferberliği kapsamında üyelerimize katkı sağlamak amacıyla seminerler düzenliyoruz. İlçemizde 2011 yılında 35 firmamız ihracat yapıyor iken 2016 yılında bu sayı 90 firma olmuştur.  Nizip Ticaret Odası olarak ihracata destek vermek amacıyla düzenlediğimiz KOSGEB destekli yurtdışı iş gezilerimiz kapsamında 13 ülkeye toplam 340 firma ile katıldık. İhracatçı firma sayımızı her yıl artırmayı hedefliyoruz dedi.

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Ekonomi Bakanlığı ve Türk Eximbank uzmanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.

İhracatçılar birliği olarak bu tür seminerleri her zaman desteklediklerini belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Bu seminerimiz bu yıl ilk defa bir ilçede yapılmaktadır. Seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın ihracat destekleri ile ilgili aldığı çok önemli kararlar var ve destek üst limitlerinde çok önemli artışlar yapıldı.

 

Konuşmaların ardından Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Uzmanı Ahmet Küçükaslan tarafından Dâhilde ve Hariçte İşleme Rejimleri, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal tarafından İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi ve Türk EXIMBANK Gaziantep Müdürlüğü Uzmanı İsa Ersan Sönmez tarafından İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında katılımcılara birer sunum yapıldı.

 

Soruların cevaplanması ile sona eren seminere TOBB Dış Ticaret Uzmanı Merve Ece Algül, Nizip Ticaret Odası meclis üyeleri, muhasebeciler, sanayici ve işadamları ve çok sayıda firma temsilcisi de katıldı.