ÖGG DE KİMLİK DEĞİŞİM SÜRESİ UZATILDI

ÖGG DE KİMLİK DEĞİŞİM SÜRESİ UZATILDI

Özel Güvenlik Görevlilerinin kimlik süresinin uzatılması ile ilgili VİP Akkaya Özel Güvenlik Şirketi Müdürü Bekir Şen şunları söyledi;

 

6 Haziran 2016 tarihinde Özel Güvenlik Görevlilerine hologramlı kimlik kartları verilmeye başlanılmıştı. Eski kimliklerin yenisiyle değiştirilme süresi olarak 31 Aralık 2017 tarihi belirtilmişti. Ancak yeni kimlik kartlarına geçişte yaşanan yoğunluklar nedeniyle kimliklerini değiştiremeyen Özel Güvenlik Görevlilerinin mağdur oldukları gözlenmiştir. İçişleri Bakanlığı ile Özel Güvenlik Eğitim Kurumları arasında yapılan yazışmalar neticesinde Özel Güvenlik Görevlisi eski kimlik kartlarının değişim süresi  1 Temmuz 2018 tarihine kadar uzatılmıştır. Özel Güvenlik kimliği olanların önümüzdeki süreçlerde mağduriyet yaşamamsı için bir an önce hologramlı kimliklerini almaları gerekmektedir. Özel Güvenlik Görevlisinin hologramlı yeni kimliğini alması için ikametgahına göre İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığına dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir. Kimlik değişim ücreti olarak sadece 20 lirayı ilgili bankaya yatırmaları yeterlidir.

 

Bir diğer husus Özel Güvenlik Görevlilerinin kimlik sürelerinin 5 yılda bir yenilenmesidir. Özel Güvenlik Görevlileri 5188 sayılı kanuna göre çalışmaktadırlar. Bu kanun kapsamında Özel Güvenlik Görevlileri 5 yılda bir yenileme eğitimine ve sınava tabi tutulmaktadırlar. Bu sınavda Özel Güvenlik Görevlilerini seviyeleri ölçülmektedir. Kimlik kartı süresi bitmeden en az 6 ay öncesinde herhangi bir Özel Güvenlik Eğitim kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. Özel Güvenlik sınavları iki ayda bir yapılmaktadır. Ancak kurs süresi, sınav işlemleri, sertifika hazırlanması ve arşiv araştırmasının yapılmasıyla bu süre 4 ayda tamamlanabilmektedir. Özel Güvenlik Görevlileri bu sürelere dikkat etmelidirler.

 


Taşeron işçilerle ilgili 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Türkiyede şu anda Özel Güvenlik Görevlisi olarak yaklaşık 90 bini merkezde, 36 bini ise yerelde çalışmaktadır. 126 bin Özel Güvenlik görevlisinin kadroya geçmesi ülkemize-milletimize-işçilerimize ve işverenlerimize hayırlı olsun. Tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ediyorum.