BAKAN IŞIK: TÜBİTAK BAŞKAN YARDIMCISI MAHKEMEYE GİTSİN

BAKAN IŞIK: TÜBİTAK BAŞKAN YARDIMCISI MAHKEMEYE GİTSİN

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın, Başbakanlık makamında bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili düzenlediği raporlarda tahribat yapmadığı için görevinden alındığı iddiasını, "Böyle bir iddiası varsa mahkemeye başvursun. 2012 yılında gerçekleşen bir olayın görevden alınmaya bağlanması çok çirkin bir olay" sözleriyle yorumladı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti. Vali Ata’dan kente ilişkin bilgiler aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın, Başbakanlık ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili hazırlanan raporda tarih değişikliği yapmadığı iddiasıyla Bilim Kurulu kararıyla görevden alındığı iddiasını değerlendirdi. 2012 yılında yapılan görevden alma olayına ilişkin bugün sergilenen yaklaşımı onaylamadığını belirten Bakan Işık şöyle konuştu:

"Ben de sizin sayenizde o arkadaşların neden görevden alındığını öğrenmiş oldum. Yani 2012 yılında meydana gelen bir olayı görevden almaya bağlamak çok çirkin bir olay. 5 Şubat’ta Bilim Kurulu kararıyla görevden alındı. Kimse ’benim ayranım ekşi’ demez. Böyle bir iddiası varsa mahkemeye başvursun, ’bana baskı uygulandı’ desin. Benim böyle bir olaydan bilgim yok. Ben de dün akşam açıklamasında gördüm. Böyle bir olayın varlığından bile benim haberim yok. Ama mahkeme kadıya mülk değildir. Bu görevler zaman zaman değişen görevlerdir. Bir başka arkadaşımız bu göreve layık görülmüştür. O arkadaşımız görevi devam ettirecektir. İlla kedine bir meşrutiyet alanı oluşturma girişimini ben doğru bulmuyorum. Yaklaşımını kesinlikle tasvip etmiyorum. Ama uzaktan yakından bir alakası olmadığını söyleyebilirim."