EYT Nedir

EYT Nedir

 

 

 

EYT Nedir

EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) gündemi bu aralar oldukça meşgul ediyor. Peki erken yaşta emeklilik nasıl uygulandı. Eyt, 12 Eylül sonrası işbaşına gelen siyasilerin "erken emeklilik" tuzağına düşmeleri sonucu oluştu. Turgut Özal yolu açtı, Süleyman Demirel ve Erdal İnönü´nün bedelini ise bugün hala ödediğimiz popülizmleri sonucunda da bu ülkede insanlar 35-36 yaşında emekli oldular! 1999 yılında, dönemin Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan tepkileri göze alarak ülkenin ve gelecek nesillerin omzuna yüklenen erken emeklilik konusunda cesur bir adım attı.

İnsanlar, sosyal devletin güçlü olduğu Avrupa ülkelerinde bile Türkiye´deki kadar erken yaşta emekli olamıyorlar. Kadınlar ve erkekler için emeklilik yaşı Danimarka´da 65, Norveç´te 62, İsveç´te 61. Türkiye´de ise kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı bile çalışma arkadaşları sürekli bu işi çözelim deyip sıkıştırıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu işi seçim kaybedeceğimizi bilsek bile uygulamayacağım diyerek bu işin olmayacağını duyurmuştu. Aslında olması gerekende buydu. Çözüm önerileri masaya yatırılırken devletin ekonomisi de göz önüne alınmalıdır.

Eyt kanunlaşıp yürürlüğe girseydi yaklaşık 1,6 milyon kişinin emekli olacağı ve bunun yıllık 18-19 milyar lira maliyetinin olacağı düşünülüyor. Peki bu konuda mağdur olan millet mi yoksa devlet mi İş o sorunun cevabı ise ap açık ortada duruyor. Çünkü ne millet haksız nede devlet. Haksız olanlar seçimi kazanmak uğruna insanları erken yaşta emekliliğe sevk edip, devleti zarara uğratan siyasilerdir. Şimdi herkes şapkasını önünde koymalı ve bu yasanın maliyetini ve devlete yükünü hesaplamalıdır. Evet bazı yurttaşlarımız 25-30 yıl Sgkya prim yatırıp emeklilikte yaşa takılmış olabilir, yaşı da 50yi geçmiş olabilir ve bu insanlarımız şu anda iş bulamayıp mağduriyet yaşayabilirler. İşte bu konuda çözüm üretilmeli diye düşünüyorum. Emekliliğine 2-3 yıl kalan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları adına devlet işkur üzerinden o kişilere istihdam sağlayabilirse o yurttaşlarımızda sürelerini tamamlayıp emekliliklerini hak ederler.