Faizler düştü, traktör satışları yükseldi

Faizler düştü, traktör satışları yükseldi

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Nizip ilçesinde de koronovirüs sürecinde fabrikaların kapanması faizlerdeki düşüş ikinci el traktör piyasasını hareketlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile kamu bankalarında tarihin en düşük konut ve araç kredi faizi vatandaşlara sunulmaya başlandı. Rekor seviyede gerçekleşen bu faiz indirimi sonrası ikinci el traktör satışlarına büyük bir ilgi gösterildi.

Vatandaşlar kredi işlemleri için bankaların yolunu tutarken Korona virüs sürecinde büyük yara alan emlak piyasası, otomobil ve traktör piyasası tekrar hareketlendi.

Artan talep sonucu fiyatlarını geçtiğimiz aylara göre yüzde 30 oranında arttırdığını belirten ikinci el traktör satan işletmeciler 3 ayda traktör fiyatlarının 10 bin TL ile 30 TL arasında yükseldiğini söylediler.

Son günlerde ikinci el traktör konusunda büyük sıkıntı olduğunu vurgulayan
İşletmeciler ; “Bankaların önündeki kredi kuyrukları çok yoğun ama şu anda da mal bulamıyoruz. İkinci el traktör kalmadı diyebiliriz. Arz talep dengesinin bozulmasıyla fiyatların arttığını görüyoruz. “ ifadesini kullandılar.