Fıstıkta Fiyat Oyunu Bitmiyor

Fıstıkta Fiyat Oyunu Bitmiyor

Antepfıstığı sezonuna her girişte rekolte ve fiyat oyunları hep yapılmaktadır. Su altı boz piyasası bu sene düşük başladı tam fiyatını buldu derken bu defa fiyatı aşağıya çekildi. Oysa ki hükümet yetkilileri fındık, mercimek, buğday, arpa ve bunun gibi bakliyatların sezon başlamasıyla birlikte taban fiyatlarını belirlemektedir. Antepfıstığı ise piyasalara bırakılmış durumda bulunuyor. Örneğin 2019 yılında rekolte düşük olduğundan fıstık fiyatları yüksekti ama bazı siyasiler fıstığın fiyatının düşmesi için yoğun çaba harcadılar. Baklava sektöründe uğraşanlar fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olunca fıstığın merkezi konumunda bulunan Gaziantep ve Şanlıurfa siyaseti bu konuda sessiz kalmıştı. Peki fıstık fiyatları yükselince devreye giren siyasiler, neden fıstık fiyatları düşünce devreye girmiyorlar. Evet 2020 yılında fıstık rekoltesi geçen yıla göre 3 katı civarında bulunuyor. Fıstık bakımı ve üretimi konusunda emek isteyen bir üründür. Çiftçiler ürünlerini 2 yılda bir almaktadırlar. Dolayısıyla fıstık üreticisini de düşünmek lazım, bölge ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Borcu olan, çocuğunu evlendirmek isteyen, ev ve araba almak isteyen genellikle fıstık ürününün olduğu zaman bu tür alış verişlerini yapmaktadır. 


Nizip Fıstık Halinde Fiyatı Kimler Belirliyor?


Nizip Fıstık Hali bölge konumunda olduğu için fıstık fiyatları burada belirlenmektedir. Ancak bu fiyatlar belirlenirken birkaç komisyoncu ile birkaç fıstık tüccarının arasındaki antlaşma ile piyasalara yön verilmektedir. Antepfıstığı için lisanslı depolamanın yanında birde kooperatif kurulmalı ve piyasaları bu kooperatif belirlemelidir. Aksi halde her sezon fıstıkla ilgili problemler yaşanmaya devam edecektir. 
Fıstığın bu yıl ihracatı yapılabilirse, geçen seneki fiyatları görebilir diye düşünüyorum. Bu konuda Çin’in ciddi manada fıstık alacağını kamuoyundan takip ediyoruz. İnşallah üretici hak ettiği değerle ürününü satar. Aksi halde üretici ucuza verdiği malı tüccar hiçbir zahmet çekmeden para gücüyle yüzde 30 ile 50 arasında haksız kazanç sağlayacaktır.