Nizip’te İmar Sorunu Çözülüyor

Nizip’te İmar Sorunu Çözülüyor

Son yıllarda çevresi zeytin ve fıstık arazileriyle çevrili olan yeşil Nizip’te imar alanı sorunu yaşanıyordu. Suriyeli misafirlerin çadırkentlerden çıkarılmasıyla birlikte konut sorunu da yaşamaya başlayan Nizip, bu sorunu yeni yerleşim yeri alanıyla çözmeye kavuşacak. Nizip Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılan yeni imar alanının yankıları hissedilmeye başlanıldı. Zergil Dağı alanında bulunan verimsiz kayalıklardan oluşan alana yeni yerleşim alanlarının yapılacak olması verimli arazilerin korunması anlamına gelecek, hem de şehirde arsa ve konut ihtiyacının giderilmesi anlamına gelecektir. Bu konuda emeği geçenleri yürekten kutlamak gerekir. Yeni imar alanlarının oluşmasıyla zirve yapan arsa ve ev fiyatları en azından belli bir süre sabit kalacağa benziyor. İnşallah gerekli çalışmalar hızlandıktan sonra altyapı ve yolların devreye girmesiyle birlikte vatandaşlar buralarda ucuz konut alabilmek için hem toki tarafından hemde müteahhitler tarafından yapılacak olan konutlardan faydalanırlar. 
Yeni imar sorunun çözülmesiyle birlikte şehir merkezinde bulunan bazı yerleşim yerlerinin de kentsel dönüşüme kazandırılması gerekmektedir. Özellikle Nizip’te D-400 karayoluna yakın bölgelerdeki mahallelerin yıkılıp yeniden inşaa edilmesi gerekmektedir. Hem şehrin batı girişinin görselliğini değiştirecek hem de orada ikamet eden vatandaşlara daha sağlam ve konforlu konutlar sağlanmış olacaktır.
Yeni imar alanının belirlenmesiyle birlikte önümüzdeki en az 50 yıllık imar sorununun çözüme kavuştuğunun kanaatindeyim. İlçemize bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.