2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu

2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu

Sempozyum kapsamında katılımcılar, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti’ni

National Geographic’in öncülüğünde, Medeniyet Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde, Kültür Ve Turizm BakanlığıBahçeşehir Üniversitesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bilkent Üniversitesi, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumunun katkısıyla düzenlenen "2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu",  Gaziantep’teki etkinliklerle devam ediyor.

 

Şanlıurfa’daki etkinliklerin ardından Gaziantep’in Nizip ilçesine gelen katılımcılar burada Zeugma Antik Kenti’ni gezerek Zeugma’da çıkan eserler ve kentin tarihi hakkında Kazı Başkanı Kutalmış Görkay’dan bilgi aldılar.

 

Başbakan Başmüşaviri ve Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, etkinliğini ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, katılımcılar arasında geçen sene farklı bir ülkede yapılan sempozyumda maya medeniyetinin tartışıldığını söyledi.

 

Türkiye’de gerçekleştirilen sempozyum kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen 40 bilim adamının yer aldığını ifade eden Karlıağa şunları kaydetti:

 

‘’Bu sene Türkiye’de gerçekleştirilen sempozyum kapsamında Türkiye ve anadoludaki medeniyet mirası tartışılacak ve bu miraslar hakkında bilgi kazanımı elde edilecektir. Daha önce İstanbul’da yaptığımız toplantıda medeniyetlerin başlangıcı, medeniyet olgusu, medeniyetlerin bugünü ve medeniyet algısını konuştuk, Urfa’da ise medeniyetin başlangıçlarını yani Göbeklitepe’den başlangıcını, çevrede henüz yerleşik hayata geçmemiş insanların yerleşik hayata geçişini ve tarımın ortaya çıkışı ile birlikte kültür ve medeniyet arasındaki bağları konuştuk yani bu kapsamda yapacağımız sempozyumlarda medeniyetleri konuşup yerlerinde tartışacağız’’ dedi.

 

Grup daha sonra, tekne ile Rumkale’yi gezdi.

 

Sempozyum kapsamında düzenlenen etkinliğe, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu ve diğer yetkililer katıldı.