2020 YILI İÇİN ANTEP FISTIĞINDA YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

2020 YILI İÇİN ANTEP FISTIĞINDA YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

2020 YILI İÇİN ANTEP FISTIĞINDA YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM SARI: “ANTEP FISTIĞINDA BU YIL YÜKSEK REKOLTE BEKLİYORUZ”

Nizip Kaymakamlığı, Nizip İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Nizip Ticaret Borsası ve Nizip Ziraat Odası koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten Antep Fıstığı İlçe Rekolte Tahmin Komisyonu, 2020 yılı Nizip ilçesi Antep fıstığı, tahmini rekolte sonuçlarını açıkladı.

Rekolte tahmin sonuçlarını değerlendiren Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim SARI, “ Bu yıl Antep fıstığında verimli bir hasat sezonu ve yüksek bir rekolte bekliyoruz. Nizip İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde, alanında uzman ziraat mühendislerden oluşan Antep Fıstığı ilçe rekolte tahmin komisyonu çalışmalarını tamamladı ve bir rapor yayınladı. Söz konusu rapora göre 2020 yılı için Nizip’te Antep fıstığı üretiminin yaklaşık 50 bin ton olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.
Rekolte tahmin komisyonu tarafından verim açısından farklılık gösteren bölgeler ve mahalleler belirlenmiş ve burada 21 farklı çiftçimize ait verim çağında ve farklı yaşlarda ağaçların bulunduğu parseller incelenmiştir. Yapılan çalışmada toplam Antep fıstığı alanı 507.789 da, toplam Antep fıstığı ağaç sayısı 9.179.415 adet, toplam meyve veren ağaç sayısı 7.771.642 adet olarak tespit edilmiştir. Ayrıca ağaç başına ortalama verim 6,531 kg/ağaç olarak tahmin edilmiştir. Bu verilere göre 2020 yılı için Nizip’te Antep fıstığında yaklaşık 50 bin tonluk bir rekolte tahmin edilmektedir.

Yıllık bazdaki rekolte verileri ve Tarım Bakanlığı verileri göz önüne alındığında Gaziantep bölgesinde gerçekleşen rekoltenin yaklaşık %56’sını Nizip ilçesi tek başına karşılamaktadır. Bu durum, Nizip ilçesini Antep Fıstığı üretim, ticaret ve ihracat merkezi haline getirmiştir.

Sadece Nizip ilçesinde üretilen mahsulün yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen tonlarca fıstık ilçede yer alan Antep fıstığı işleme tesislerinde işlenmekte ve daha sonra tüm Türkiye’ye dağıtılmaktadır. Antep fıstığı piyasasına yöne veren Nizip ilçesi, aynı zamanda ham fıstık işleme merkezi haline de gelmiştir.

Antep fıstığı, ilçemizin ana gelir kaynağı olmakta beraber, bu işten on binlerce insanımız evine ekmek götürmektedir. Bölgeyle ve ilçemizle özdeşleşmiş, stratejik öneme sahip bir ürün olan Antep fıstığına sahip çıkmak hepimizin görevidir. Nizip Ticaret Borsası olarak Antep Fıstığı sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerimizi her fırsatta ilgili makamlar önünde dile getirmeye çalıştık. Yeni dönemde de sorunların çözüme kavuşturulması için yapılan çalışmaların takipçisi olacağız.

Tüm üreticilerimizin ve üyelerimizin bu yılki ürünlerini kazasız belasız hasat etmelerini, bolluk ve bereket içerisinde bir yıl geçirmelerini diliyorum.” dedi.