Nizip’te Konut Fiyatları Çok Pahalı

Nizip’te Konut Fiyatları Çok Pahalı

Nizip’te Konut Fiyatları Çok Pahalı

Nizip’te konut fiyatları son bir yılda nerdeyse yüzde yüz arttı. Geçen sene pandemi öncesi 300 bin liraya satılan bir daire bugün 550 ile 650 bin arasında satılıyor. Peki nasıl oldu da bu fiyatlar bir anda pahalandı. 2020 Mart ayında koronavirüs vakası ülkemizde tespit edilince belirli yasaklar başladı ve işyerleri kapanmak zorunda kaldı. Hükümet düşük kredi ile işletmelerin ayakta kalması için piyasaya çok para sürdü. Bu paraların bir kısmı konut sektörüne yönelince fiyatlar bir anda yüzde 50 arttı. Fiyatlar yükselmeye başlarken bu defa da arsalara yüzde 60 ile 100 arasında zam yapıldı. Konut sektöründe kullanılan demir ve çimento gibi ürünlere de aynı oranlarda zam yapılınca bu defa maliyetler arttı ve ev fiyatları şu anda geçen seneye oranla yüzde 100 zamla olarak kaşımıza çıkmaktadır.

Yeni İmar Alanı Şart

Nizip’te konut sektörünün bu kadar pahalı olmasının en büyük etkenlerinden biri de yeterli kadar arsanın olmamasıdır. Geçtiğimiz yıl Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı yeni imar planını açıklamıştı. Bu imar planının bir an önce çalışmalara başlanılması gerekmektedir. Yeni imar planı ve düşük gelirli vatandaşlarımıza yaptırılacak olan TOKİ konutları da ilçemizde yapılmaya başlanılsa fiyatların belli bir oranda kalacağını hep birlikte görebiliriz. Aksi halde vatandaşlarımız ev sahibi olma hayali de kalmayacaktır. Nizip göç alan bir yer ve her yıl nüfusu artmaktadır. Nüfus arttıkça yeni konutlara ihtiyaç duyulmaktadır. Nizip’te kurulan çadır ve konteynerkentte yaklaşık 15 bin Suriyeli yaşamaktaydı ve orası kapatıldı. Şimdi şehir merkezinde 40 bin civarında Suriyeli ikamet ediyor.

Yetersiz Konut Kiraları da Artırıyor

İlçemizde yetersiz kalan konutlar için fiyatlar artınca kiralar da zamdan nasibini aldı. Geçen seneye oranla konut kira fiyatlarında yüzde 60 ile 150 arasında fiyat artışı olduğu görülmektedir. Asansörlü, doğalgazlı yeni bir binada 3+1 dairenin kirası bundan bir yıl önce 800 lira iken bugün bin 500 lira civarında olduğunu görüyoruz.