NTO Üyelerine 7 Milyon 400 Bin TL Nefes Kredisi Kullanıma Hazır

NTO Üyelerine 7 Milyon 400 Bin TL Nefes Kredisi Kullanıma Hazır

NTO Üyelerine 7 Milyon 400 Bin TL Nefes Kredisi Kullanıma Hazır

NTO Başkanı Özyurt: “Nefes Kredisi İçin Tüm Kaynaklarımızı Seferber Ettik”
Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Kredi Garanti Fonu işbirliğinde hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi ile ilgili Denizbank Nizip Şubesi Müdürü Emre Kanlı ile basın toplantısı düzenledi.
Düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan NTO Başkanı Mehmet Özyurt, “Öncelikle On bir ayın sultanı Ramazan ayını huzur, sağlık, bereket ve hoşgörü içerisinde geçirmenizi diler, tüm İslam âlemine hayırlı olmasını temenni ederim.”dedi.
Nefes Kredisine Nizip Ticaret Odası’nın aktarmış olduğu kaynak ile birlikte 7 milyon 400 bin lira kredinin kullanıma açıldığını ifade eden NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çin’de başlayan ve hızla tüm dünyada görülen COVİD-19 adı verilen pandemi Dünyayı etkisi almış olup, tüm dengeleri olumsuz etkilenmiştir. Ülkemiz ise tüm bu süreçte tüm imkânlarını seferber ederek hem ekonomimizi hem de sağlığımızı korumaya çalışılmaktadır. İnşallah en az sayıda can kaybı ile bu salgını atlatacağız. Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen sektörlerimize destek olmak ve ticaretin devamını sağlamak, finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılayabilmek adına Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve 365 Oda-Borsa olarak tüm kaynaklarımızı birleştirerek üyelerimizin kullanımına sunmuş bulunuyoruz. Odamız, üretimin, ticaretin, istihdamın ve ihracatın devamı için tüm müteşebbis ruhlu işletmelerimize destek olmayı ilke edinmiştir. Geçen yıllarda 3 kez gerçekleştirdiğimiz KOBİ finansman projesi "Nefes Kredisi"ne Odamız bu yıl da kaynak aktarmıştır. Bu yılki Nefes Kredisi’ne aktarılacak olan 6 milyar liranın üzerindeki kaynaktan faydalanacak üyelerimiz, 2020 yılında anapara veya faiz ödemesiz olarak 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeme yapacaklardır. Kullandırılan kredide %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecektir. Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olup, cirosu 3 milyon TL ve altında olan işletmelerimiz azami 50.000 TL, cirosu 3 milyon TL ile 25 milyon TL arasında olan işletmelerimiz ise azami 100.000 TL kredi kullanabilecekler. Krediden faydalanmak isteyen üyelerimiz, kurumumuzdan alacakları faaliyet belgesi ile Denizbank Nizip Şubesi başvuru yapabilecekler. Ayrıca üyelerimiz Odamıza gelmeden Odamız sistemlerinden online olarak faaliyet belgelerini alabilirler. Üyelerimizin dün olduğu gibi bugünde her zaman yanındayız. Üyelerimizden gelen tüm talepleri takip ediyor ilgili mercilere iletiyoruz. Ayrıca Odamız ve Nizip Kaymakamlığı işbirliği ile Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkilerini azaltmak amacıyla üyelerimize ve çalışanlarına ücretsiz maske dağıtımımız devam etmektedir. Maske ihtiyacı olan üyelerimiz her bir çalışanı için 5 adet maskeyi odamızdan teslim alabilirler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce ‘finansmanda inovasyon’ ifadesini kullandığı proje, daha önce de TOBB üyesi KOBİ’ler için önemli bir finans kaynağı oluşturmuştu. İnşallah Nefes Kredisi'de üyelerimize can suyu olacaktır. Bu zorlu süreçte üyelerimizin destekten faydalanmasına vesile olan başta TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'e ve yönetimine üyelerimiz adına teşekkür ediyor, birlik ve beraberlik içerisinde bu zor günleri atlatacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.
Denizbank Nizip Şubesi Müdürü Emre Kanlı ise “Koronavirüs salgınından ötürü dünyanın çok zor günler geçtirdiği bu dönemde ekonomimize biraz can suyu olmak, KOBİ’lerimize nefes vermek adına TOBB ve KGF işbirliği ile Nefes 3 Projesini başlattık. Şuan projede tek katılımcı banka olarak biz yer alıyoruz. Şartlarımız gerçekten çok uygun yıllık 7,5 bazda faiz oranı var, şuan ki mevduat faiz oranlarının çok altındadır. Amacımız hep beraber KOBİ’lerimize destek olup aynı yolda yürümektir. Nefes kredisinin başlamasında emeği geçen NTO Başkanımız Mehmet Özyurt’a ve TOBB’ye çok teşekkür ediyoruz.”dedi.