SÖNMEZLER, SUYU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇEBİLİRSİNİZ

SÖNMEZLER, SUYU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇEBİLİRSİNİZ

http://www.youtube.com/embed/ZY30hNboN1g GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Büyükşehirler yasası çerçevesinde içerisinde Nizip ilçesinin de yer aldığı Büyükşehir sınırları da artık il sınırı olduğunu ve bu çerçevede GASKİ’nin faaliyet alanlarının genişlediğini söyledi.

 

Nizip’in su şebekesi anlamında sıkıntılı bir bölge olduğuna dikkat çeken Sönmezler, aspes ve PVC borularından oluşan su şebekesinin değişimi ile alakalı yaklaşık 200 kilometrelik İPA kapsamında bir ihalenin mevcut olduğunu belirtti.

 

İhale kapsamında 7 bin 500 tonluk su deposu ile depoya bağlantı olacak terfi hattının yüzde 90’luk bölümün tamamlandığını ifade eden Sönmezler sözlerine şöyle devam etti.

 

‘’İPA kapsamında yüzde 71 hibe olmak kaydıyla 30 milyon euroluk bir kaynak şuan Nizip için harcanıyor bu çerçevede 200 kilometre bir şebeke döşeme çalışmamız olacak ve yine bu kapsamda Nizip’in en büyük sıkıntılarından birisi olan atık su arıtma tesisi yapılacak ve bu arıtma tesislerinin faaliyetlerine 2015 yılında başlayacağız. Nizip’in şebekelerinde ciddi manada su kayıpları var yani şebekeye verdiğimiz suların nerdeyse yüzde 50’sinden fazlasını kaybediyoruz. Biz Nizip’e içme suyu anlamında Fırat Nehri’nden Belkıstaki arıtma tesisine 350 litre bölü saniye,  yine 40 litre Karpuzatandan ve 15 litrede oğlak deresi kaynağından su veriyoruz yani rakamlara bakılırsa ihtiyacın çok üzerinde bir su veriyoruz. Ancak son bir yılda Türkiye’de olduğu gibi bölgemizde de kurak bir yıl geçti bu nedenle özellikle ilçenin bazı yüksek kesimlerinde su sıkıntısı yaşanmıştı ama bugün itibariyle su sıkıntısı yaşayan mahallemiz yok.’’

 

İçme suyunda yaşanan sıkıntıya da değinen Sönmezler,’’Nizip ilçesindeki herhangi bir şebekede su ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok bugün itibariyle ilçedeki su kaynaklarının bulunduğu her noktadaki klor seviyemizde çok iyi durumda ve hem depolarımızda hem de arıtma tesislerimizde klor cihazlarımız aktif olarak çalışmakta olup klor ölçümlerimizi de sık olarak yaptırtıyoruz ve yani bu anlamda ilçedeki şebeke suyumuz gönül rahatlığıyla içilebilecek bir seviyededir’’ dedi.