BAŞKAN SARI; TOBB NEFES KREDİSİ ÜYELERİMİZİN HİZMETİNE SUNULDU

BAŞKAN SARI; TOBB NEFES KREDİSİ ÜYELERİMİZİN HİZMETİNE SUNULDU

Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Kredi Garanti Fonu işbirliğinde hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi’nin üyelerimizin kullanımına sunulduğunu açıkladı.

Başkan Sarı yaptığı açıklamada; “Dünyada her alanı olumsuz etkileyen korona virüs salgını sebebi ile Ülke olarak zor günlerden geçmekteyiz. Birçok işletme kapalı durumda, açık olan işletmelerden birçoğu da tam kapasite çalışmamakta. Bu ortamda işletmeler ciddi manada finansman sıkıntısı çekmektedir. İşletmelerin en büyük sorunu olan finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve 365 Oda-Borsa olarak tüm kaynaklarımızı birleştirerek üyelerimizin kullanımına sunmuş bulunuyoruz. Üyelerimizin menfaati için yapacağımız kaynak aktarımının üyelerimizi rahatlatacağına inanıyor ve ekonomiyi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ'lerin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Nefes Kredisi’ne aktarılacak olan 6 milyar liranın üzerindeki kaynaktan faydalanan üyelerimiz, 2020 yılının tümünde anapara veya faiz ödemesi yapmayacak. Ödemeler 2021 yılında başlayarak 12 eşit taksitte yapılacak. Kullandırılan kredide %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecek.
Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olup, cirosu 3 milyon TL ve altında olan işletmelerimiz azami 50.000 TL, cirosu 3 milyon TL ile 25 milyon TL arasında olan işletmelerimiz ise azami 100.000 TL kredi kullanabilecekler.
Krediden faydalanmak isteyen üyelerimiz, kurumumuzdan alacakları faaliyet belgesi ile Denizbank şubesine başvuru yapabilecekler.

Bu zorlu süreçte üyelerimizin destekten faydalanmasına vesile olan başta TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a ve Denizbank yönetimine üyelerimiz adına teşekkür ediyor, birlik ve beraberlik içerisinde bu zor günleri atlatacağımıza inanıyorum.” İfadelerini kullandı.
Denizbank Nizip Şubesi Müdürü Emre Kanlı ise TOBB öncülüğünde ve Nizip Ticaret Borsası katkılarıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili şunları söyledi; ”Ekonomiyi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ'lerin yanındaki güç olmayı sürdüreceklerini belirterek, "Piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ'lerimiz, koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

TOBB ve KGF desteği ile yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50 bin ve 100 bin TL arasında değişen TOBB Nefes Kredisi'ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ'lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Toplam 1,3 milyonun üzerinde işletmenin üye olduğu TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Kredi Garanti Fonu'nun desteği sayesinde 4 banka ve 2 katılım bankası güçlerimizi birleştirdik, kamu bankalarının yanında yine tek özel banka olarak yerimizi aldık. Bu projede de toplam 8 bin KOBİ'ye, 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. Şimdi ise; üçüncüsü tesis edilen Nefes Kredisi projesinde, 3 milyar TL tutarında krediyi gerçek ihtiyaç sahibi KOBİ'lerimize aktarmak için var gücümüzle çalışacağız." dedi.