Covid-19’lu Olarak Yaşamak

Covid-19’lu Olarak Yaşamak

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın her köşesine yayılan corona virüsün (Covid-19) etkisi devam ediyor. Ülkeler kendi çapında çeşitli önlemler almasına rağmen bir türlü virüsün etkisinden kurtulamıyorlar. Dünyada sayılı ülkeler ise aşı çalışmalarına devam ediyorlar. Rusya, İngiltere, Çin, Amerika, Türkiye, Almanya gibi ülkeler aşı bulma aşamasında olduklarını açıkladılar. Dünyaya ilk olarak aşıyı insan üzerinde deneyen ülke olarak Rusya karşımıza çıkıyor. Rusya’nın aşının üretimine Ekim ayı gibi başlayacağı planlanıyor. Ülke ekonomilerini olumsuz etkileyen corona virüsün aşının bulunması veya virüsün motasyona uğraması gerekmektedir. 2020 yılının bu şekilde geçeceği, 2021 yılında ise aşının insanlara enjekte olmasıyla birlikte virüsün etkisinin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor. Tabi aşı çıktıktan sonra bile tüm dünyaya vurulması daha uzun bir zaman alacağa benziyor. Virüsün mutasyona uğrayıp etkisini kaybetmesi hayatı normal akışına yönlendirecektir. 2020 kış aylarında virüsün etkisini artırabileceği uzmanlar tarafından söyleniyor. Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına uymaya dikkat edelim. 
 
İşte Covid-19 semptomları  
Ateş, kuru öksürük ve yorgunluk belirtileri en yaygın semptomlar olarak karşımıza çıkarken, ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit (göz kapaklarının içinin iltihaplanması), baş ağrısı, tat alma veya koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi de daha seyrek görülen semptomlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Çok Şükür Ben Atlattım
Kurban Bayramı sonrası 4 Ağustos tarihinde halsizlik, aşırı terleme ve kuru öksürük şikayetlerim olunca kendimi eve kapatıp izole etmeye çalıştım. Ancak bacaklardaki ağrılarım 5 gün boyunca artınca hastaneye gittim ve derdimi anlatmaya çalıştım, ancak pandemi dolayısıyla kimse ilgilenmedi. Ateşim olmadığından dolayı covid-19 testide yapmıyorlardı, sağolsun bir görevli arkadaş devreye girince covid-19 testi yaptırdım. Bir gün sonra İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri arayıp testimin pozitif olduğunu söylediler. Daha sonra başhekim tarafından arandım ve ilaç göndereceklerini söylediler. İlacı kullandım ve evde izole olmaya devam ettim ve çok şükür virüsün etkisinden kurtuldum. Rabbim kronik hastalığı olanların yardımcısı olsun, çünkü virüs en çok onları etkiliyor. Covid-19’lu olarak insanların kişilere bakışı bile değişiyor. Unutmayalım bu süreci nüfusların yüzde 75’inin yaşacağı belirtiliyor.