AK PARTİ HEYETİ NİZİP TİCARET ODASINDA İŞADAMLARIYLA BULUŞTU

AK PARTİ HEYETİ NİZİP TİCARET ODASINDA İŞADAMLARIYLA BULUŞTU

Ak Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan ve beraberindeki heyet Nizip Ticaret Odasını (NTO) ziyaret etti.

 

Yapılan ziyaret kapsamında NTO üyelerinin sorunlarını dinleyen Gül ve beraberindekiler, daha sonra ise, konferans salonunda düzenlenen istişare ve bilgilendirme toplantısına katıldılar.

 

Gerçekleşen toplantıya Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, Nizip Vergi Dairesi Müdürü Gülay Mızraklı, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Polat, NTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin yanı sıra çok sayıda NTO üyesi ve vatandaş katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası (NTO) Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Ülke olarak geçmekte olduğumuz bu zor ve keskin virajda iş camiası olarak her zaman devletin ve milletin yanında bulunduklarını ve bulunacaklarını belirten Meclis Başkanı Doktoroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: Bilindiği üzere Türkiye ekonomisi, yıllık bazda 2010da yüzde 9,2 ile başlayan büyüme trendini, Gezi olayları, FETÖnün darbe girişimleri, döviz kurlarındaki oyunlar gibi ardı arkası kesilmeyen birçok olumsuz şoka rağmen yedi yıl boyunca kesintisiz sürdürmüştür. Buda demek oluyor ki sadece ekonomi alanında yapılanlara baktığımızda milletine âşık kişilerin görevde olduğunu ve çalıştığını görmekteyiz. Bizler için böylesine hayatını riske atan, çalışan güzel insanlara birer vefa borcumuz olduğunu da unutmamız gerekir. Bu durumda ise bize düşen bu virajda elimizden geleni değil fazlasını yapmak zorundayız. Çünkü üzerimizde gelecek nesillerin, yetimlerin, tüm dünya mazlumlarının beklentisi bulunmaktadır. Diyorum Aslında burada söylenecek sözler, anlatılacaklar, yapılacaklar çok fakat sizlerin değerli zamanlarından daha fazla almak istemiyorum. şeklinde konuştu.


FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimi ve terör olaylarından dolayı ülkemizin zor bir yılı geride bıraktığını belirten Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Allaha şükür milletimiz basiretli duruşuyla ülkemizin birlik ve beraberliğinin bozulamayacağını, bizlerin ve halkımızın demokrasi nöbetlerine sahip çıkması sayesinde tek vücut olduğumuzu tüm dünyaya göstermiştir. dedi.


7 Şubatta Ankarada gerçekleşen Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğana iş dünyası tarafından istihdama destek sözü verildiğini hatırlatan NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü; Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan milli istihdam seferberliğine Nizip adına işadamları olarak Mart ayı sonuna kadar 500 kişi istihdam sözü verilmiştir. 2016 yılsonu itibariyle 4/A çalışan sayısı 9.609 kişi iken 31 Mart 2017 de 4A çalışan sayısı 10.770 kişi olmuştur. Yani 1.161 kişiye yeni istihdam sağlanmıştır. Görüyoruz ki istihdam çağırısına işadamlarımız ve firmalarımız en üst düzeyde destek vermişlerdir. Nizip Ticaret Odası olarak tüm iş adamlarımıza ve firmalarımıza istihdama katkılarından dolayı canı gönülden tebrik eder, ülkemizin kalkınması için gayretlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarım.  Nizip Ticaret Odası olarak ise 2017 yılını Nizipte "Yatırım, İhracat ve İstihdam Seferberliği Yılı" ilan ettik. Milli istihdam seferberliği konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlemekteyiz. Yeni girişimcilerin istihdam yaratması ve kendiişlerini kurmalarını sağlamak amacıyla yürüttüğümüz girişimcilik eğitimlerimizde bu yıl hedefimiz 1000 kişiye ulaşmaktır. Nizip Ticaret Odası olarak temel prensibimiz "Nizip için, Ticaret ve Sanayi için, Ortak Akıl ile çalışmak" tır. Bu prensiple yola çıkarak hepimiz ülkemizi düşünerek daha çok çalışmalı daha çok istihdam yaratmalı ve yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Türk Milletinin gücünün birlik beraberlik olduğunu hatırlatmak isterim. Gaziantep-Şanlıurfa E-24 Karayolunun 14 Nisan 2016 tarihinde yapılacak duble yol ihalesi çalışmalarına destek veren, emeği geçen tüm Gaziantep Milletvekillerimize, siyasetçilerimize ve bürokratlarımıza Nizipliler adına teşekkürlerimizi sunarım. İfadelerini kullandı.


İlçe Bazlı Teşvik Sistemi Kurulmadır


İlçenin ve bölgenin sorunlarından da kısaca bahsetmek istediğini belirten NTO Başkanı Özyurt şunları ifade etti; Teşvik Sistemi ve Devlet Yardımları kapsamında açıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destek Paketi, Cazibe Merkezleri Programı gibi önemli iyileştirmeler yer almaktadır.  Ancak mevcut teşvik sisteminin, ilçeler bazlı sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre tasnif edilmesi sağlanmalı ve ilçe bazlı teşvik sistemi kurulmadır.  Ayrıca, Gaziantepin ve bölgenin çok stratejik hale gelen konumu, artan göç ve nüfusla birlikte, istihdamın ve yatırımların artırılmasının her zamankinden çok daha önemli olduğunu belirtmek isterim.


İlçemizde "Nizip Üniversitesi" Açılmalı


İlçemiz nüfusu birçok ilden büyük olup, sosyal, ekonomik ve kültürel yönden önemli merkezler arasındadır. İlçemiz ticareti, sanayisi, ihracatı ve konumu itibariyle sürekli gelişmektedir. Bu nedenle daha çok eğitimli insana ihtiyaç duyulmaktadır. Nizip Eğitim Fakültesi Nizip Meslek Yüksek Okulunun konumu, kapasitesi eğitim-öğretim faaliyetleri ve yurt dikkate alınırsa ilçemizde "Nizip Üniversitesi" kurulmalıdır.  Nizip Yerleşkesinde önlisans, lisans, lisansüstü eğitim ve öğretimin yanında formasyon eğitimleri de verilmektedir. Mevcutta Nizip Eğitim Fakültesinde 13 akademik personel, Nizip Meslek Yüksek Okulunda ise 25 akademik personel görev yapmaktadır.


İlçemizde Gümrük Ofisinin Kurulması İhracatçımızın İşini Kolaylaştıracak


Küresel boyuttaki gelişmeler doğrultusunda rekabet edebilirlik işletmeler için artık vazgeçilmez unsurlardandır. Daha önceden de belirttiğim üzere ilçemizin bulunduğu coğrafi konumun önemi de her geçen gün artmaktadır.  İlçemizin 2016 yılı ihracatı 250 Milyon $ civarında olup, 2023 hedeflerini yakalamak adına ilçemizde mobil gümrük ofisinin kurulması hem ihracatçımızın işini kolaylaştıracak hem de ihracat yapmak isteyen müteşebbisleri teşvik edecektir.  Nizip Ticaret Odası olarak ilçemizin 2023 hedefleri için belirttiğimiz 500 milyon $ ihracatımızı da bugün burada 750 milyon $ olarak revize ediyoruz. Ayrıca, sanayicilerimizin ve halkımızın desteklerden ve teşviklerden daha çok faydalanması, evraklarını zamanında teslim edebilmeleri amacıyla KOSGEB Nizip İlçe Müdürlüğü, T.C. Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu Nizip İlçe Müdürlüğü gibi müdürlüklerin kurulması önem arz etmektedir.


Referandum Oylamasının Ülkemize Uğurlu Olmasını Diliyorum


Bizler sivil toplum kuruluşları ve iş adamları olarak yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği kapsamında el birliği ile ülkemizin dünyanın en büyük ekonomisi olması adına daha çok çalışarak ve üreterek katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak referandum oylamasının vatandaşlarımıza ve ülkemize uğurlu olmasını diliyorum. Bugüne kadar desteklerini esirgemeyen ve teşrifleriyle bizleri onurlandıran başta Sayın AK Parti Genel Sekreteri Sayın Abdulhamit Güle, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahine, Sayın milletvekillerimize, bölge protokolümüzü oluşturan tüm kurum/kuruluş, sivil toplum örgütlerimize paydaşlarımıza ve üyelerimiz olmak üzere hepinize teşekkür ediyor, sizleri şahsım, Nizip Ticaret Odası ve Nizipliler adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin


Nizipin kendilerinde çok özel bir yeri olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü: Öncelikle Nizip Ticaret Odasına yapmış olduğu bu güzel ev sahipliğinden dolayı değerli başkanlarıma ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Biz sürekli Nizip Ticaret Odasında huzurlarınızdayız değerli Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Özyurtun teşvikleri değerlendirmeleri, Nizip, Gaziantep ve ülkemizdeki sorunlar ile ilgili sorun odaklı çözümler sunması bize büyük katkılar sağlamaktadır. Nizipin her zaman siyasi yönden başarılı bir dönem geçirdi. Sayın Abdülhamit Gülün Nizipli olması Nizip için büyük bir şanstır. Benim bakanlık dönemimde çok ciddi yatırımlar yaptık ve bundan sonraki dönemde de yapmaya devam edeceğiz. dedi.


Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katılımcılara Nizipe yapılan ve yapılacak olan hizmetler ile ilgili bir sunum yaptı.

 

Ak Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül


16 Nisan da yapılacak olan referandumda milletin neden Evet demesi gerektiğini anlatan Ak Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül sözlerini şu şekilde sürdürdü; Bugüne kadar yürütülmeye çalılan sistem artık yürüyemez hale gelmiştir. Yirmibeş gün, bir ay, üç ay gibi ülkemizde hükümet süreleri olmuş ve bundan en çok etkilenen halkımız ve işadamlarımız olmuştur. Koalisyon dönemlerinde işadamlarımız önünü göremediği için ülkemiz yatırım yapılamaz hale gelinmiştir. Bu yüzden bu sistemin bir an önce değişmesi gerekmektedir. Değerli Oda Başkanım Sayın Mehmet Özyurt Nizipin sorunları ile ilgili istişarelerde bulunduk. Biz bu sorunlarla ilgili bütün vekil arkadaşlarımızla büyükşehir belediyesi ve ilçe belediye başkanımızla oturup Nizip ile ilgili ne yapılacaksa, ne eksiğimiz varsa bunlarım hepsini takip edeceğiz. Gaziantep Türkiyenin lokomotif şehri Nizip ise Gaziantepin lokomotif ilçesi o yüzden Nizipe hizmetlerimizi arttırarak devam edeceğiz dedi.