DEVA’da Heyecanlı Kongre

DEVA’da Heyecanlı Kongre
DEVA’da Heyecanlı Kongre
DEVA’da Heyecanlı Kongre

DEVA’da Heyecanlı Kongre

Demokrasi ve Atılım Partisi Gaziantep 1. Olağan İl Kongresine katılan Genel Başkan Ali Babacan, ülkenin içinde mevcut bulunduğu durumun ülkenin kaderi olmadığını, düşmanların sayısını azaltıp dostların sayısını çoğaltmakla ülkenin aydınlık günlere yeniden kavuşabileceğini söyledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Gaziantep Teşkilatı’nın 1.Olağan İl Kongresi gerçekleştirildi. Teymur Hotel’de düzenlenen kongreye DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Genel Başkan Yardımcıları, partinin genel merkez üyeleri ve çevre illerin il başkanlarının yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Katılımın yoğun olduğu kongre divanın oluşturulmasıyla başladı. 

Divanın oluşturulmasının ardından Gaziantep İl Başkanı Avukat Ertuğrul Kaya konuştu. Verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Kaya, bundan sonra da aşkla çalışmaya devam edeceğini dile getirdi. 

“İfade ve basın özgürlüklerini tesis edeceğiz”

Kaya’nın ardından konuşan Genel Başkan Ali Babacan, sözlerine İzmir’de dün yaşanan depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyerek başladı. DEVA’nın bir kadro hareketi olduğunu aktaran Babacan, salonda bulunan kadronun tüm Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek bir kadro olduğunu söyledi. 

İktidar oldukların güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri döneceklerini paylaşan Babacan, “Gerçek anlamda bir hukuk devleti inşa edeceğiz. İfade ve basın özgürlükleri olmak üzere tüm özgürlükleri tesis edeceğiz. İnsanlar sorunları konuşabilsin ki sorunlar çözülsün. En ufak bir eleştiriye tahammül etmiyorsanız. Sorunları kabul etmezsiniz. Sorunlarda kabul edilmeden çözülmez. Yargıyı tarafsız ve bağımsız hala getireceğiz. Mahkemelere ‘Değerli savcılar ve hakimler evrensel hukuka, anayasaya bakın vicdanınızın sesini dinleyin kararınızı öyle verin’ diyeceğiz. Bizim iktidarımızda savcılara hakimlere talimat telefonları gitmeyecek” dedi. 

“Bu durum ülkenin kaderi değil”

Gaziantep Ticaret Odası ile Sanayi Odasını ziyaret ettiğini aktaran Babacan, “Gerçekten son derece başarılı iş insanlarımız var.  Neredeyse ülke genelindeki tüm sorunlardan kendilerini izole etmişler. Canla başla çalışıyorlar. Türkiye’de son bir yıldır ihracatını arttıran tek şehir Gaziantep. 

Orada konuşurken iş insanları enteresan ifadeler kullandılar. Bana ‘Biz Gaziantep olarak kavgayı sevmeyiz işimize bakarız.  Kavgayla gelirimizin artmayacağını biliriz. Herkesle iyi geçinmeye çalışırız’ dediler. Bakın bu çok önemli bir sorun. Atasözümüz var. Keskin sirke küpüne zarar diye. Bu ne demek. Biz ancak komşularımızla, dünyayla iyi ilişkilere sahip olursak düşmanlarımızın sayısını azaltıp dostlarımızın sayısını çoğaltırsak bu ülke aydınlığa kavuşacak. Bu durum ülkenin kaderi değil. Dünyada 200 civarı ülke var. Şimdi her ülkeyi ev zannedin dünyayı da 200 evli bir site olarak düşünün. Ailenize dönüp ‘199 komşunun hepsi bize düşman’ diyorsunuz. Şimdi problem sizde mi 199 komşuda mı? Çok yazı ediyorlar. Biz dar bir ideolojik bakışa ve şahsileştirilmiş yaklaşımlar dış politikamızda yer vermeyeceğiz” diye konuştu.

Babacan’ın konuşmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde Avukat Ertuğrul Kaya ve listesi yönetime seçildi. 

Kongrenin ardından Babacan ve ekibi Gaziler Caddesinde halkla buluştu. Esnafla hasbihal edip sorunları dinleyen Babacan’a ilgi yoğun oldu. Çok sayıda vatandaş Babacan ve eşiyle fotoğraf çektirdi.

Esnaf gezisinin tamamlanmasıyla DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanlığı binasına geçen Babacan, yapımı tamamlanan il başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi.