NTO Zeytinyağı Sektörünün Sorunlarına Çözüm Arıyor

NTO Zeytinyağı Sektörünün Sorunlarına Çözüm Arıyor

Nizip Ticaret Odası tarafından Mart ayında yapılan toplantı sonucu Nizip, Gaziantep ve Oğuzeli’nden oluşan Zeytinyağı Teknik Komite üyeleri Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "Zeytinyağı Tesislerinde Oluşan Atık suların Yönetimde Uyulması Gereken Teknik Hususlar" konulu Genelge’sine göre bölgedeki zeytin karasu ve iki-üç fazlı çalışma sistemi ile ilgili Zeytinyağı Teknik Komite üyeleri Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü ziyaret edilerek sektörün sorunlarına çözüm aradı.

 

Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt öncülüğünde yapılan ziyarete NTO Disiplin Kurulu Başkanı Bekir Karabacak, Zeytinyağı Teknik Komitesi Üyeleri Habeş Şeker, Avni Uygur, Abdulkadir Kaya, Emre Akfırat, Kasım Böler, Murat Çetin, Coşkun Yıldırım, Murat Özdemir, NTO Genel Sekreteri Serpil Gündoğdu ve NTO Sanayi Müdürü Suat Demirbilek de katıldı.

 

Zeytinyağı Tesislerinde Oluşan Atıksuların Yönetiminde Uyulması Gereken Teknik Esaslar genelgesine işletmelerimizin ayrı ayrı uyum sağlamasının mümkün olmadığını belirten Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt “Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge kriterlerini yerine getirmesi işletmelerimiz için de büyük birim maliyetler ortaya çıkarmaktadır.” dedi.

 

Özyurt konuşmasında, “Zeytinyağı işletmelerimiz bir an önce değişim sürecine girmesi ve bu genelgeye uyum sağlanması gerekiyor. Bizlerde bu konuya çözüm bulmak amacıyla sektör temsilcileriyle Odamızda toplantılar düzenledik. Toplantılarımızda çıkan sonuç ise tüm işletmelerin zeytin karasularını bertaraf edebilmesi için geniş bir alan belirlenerek ortak lagün oluşturulması fikri oluşmuştur. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bu önerimizi uygun görürse işletmelerimiz çalışmalara başlayarak bu şekilde genelgeye uyum sağlayacaktır. ” ifadelerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından toplantıya sektör temsilcilerinin görüşlerini bildirmesiyle devam edildi. Toplantı sonunda ise Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürü Hasan ALAN zeytin karasularını bertaraf edebilmesi için ortak lagün oluşturulmasının kendileri için bir sorun teşkil etmediğini ancak konuyu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden izin alınarak yapılması gerektiğini bildirdi.