GELİN BİRLİK OLALIM NİZİPİ SINAV MERKEZİ YAPALIM

GELİN BİRLİK OLALIM NİZİPİ SINAV MERKEZİ YAPALIM

Nizip’te Üniversite, KPSS Açık Lise ve Ehliyet sınavları başarılı bir şekilde yapılıyor, ancak Açık öğretim Fakültesi Sınavlarının neden İlçemizde yapılmadığı merak ediliyor.

 

 Her sınavda araç sıkıntısı çeken, sınava gireceği günden 1 gün önce Gaziantep’e gitmek zorunda kalan Nizipliler, dört gözle bu sınavların Nizip’te yapılmasını bekliyor.

 

 Nizip’e sınav merkezi açılması sadece Nizip’te ki değil aynı zamanda Karkamış İlçesinde ki öğrencileri de hem maddi kayıplardan hem zaman kaybından kurtaracağını belirten öğrenciler, fiziksel yorgunluklarına neden olan ulaşım, konaklama, yemek, iklim farklılığı, gibi olumsuzlukların azaltılacağını ve sınavlardaki başarılarını da olumlu etkileyeceğini düşünüyor.  

 

 Özellikle engelli vatandaşlar başta olmak üzere sınava giren öğrencileri maddi ve manevi zorlayan “Açık Öğretim Fakültesi Sınavları”nın Nizip’te yapılması halinde bu masrafların olmayacağını vurgulayan öğrenciler, sınava, sınav gününden önce gitmek ya da saatler öncesi gitme hazırlığı yapmanın psikolojik ve motivasyon olarak kendilerini olumsuz etkilediği ve sınava konsantre olmakta zorlandıkları görüşünde.

 

 Yanı sıra fiziksel yorgunluklarına neden olan ulaşım, konaklama, yemek, iklim farklılığı, gibi olumsuzlukların azalacağını düşünen öğrenciler, sınavlardaki başarılarını da olumlu etkileyeceğinin altını çizerek, Gaziantep Milletvekilleri başta olmak üzere Nizip’teki Mülki Amirleri, Siyasi Parti temsilcilerini ve Sivil toplum kuruluşlarını, Nizip’e yeni bir değer kazandırmaya davet etti.