Küçük Ozan’a nasıl kıydınız 

Küçük Ozan’a nasıl kıydınız 

Küçük Ozan’a nasıl kıydınız 

Nizip ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu bacakları kopma noktasına gelen 10 yaşındaki Ozan Kara’ya iddiaya göre sevkten haberdar olmadığını gerekçe gösteren Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi 5 saat müdahale etmedi. Ağır yaralı bir şekilde saatlerce bekletilen talihsiz çocuk ailesi tarafından götürüldüğü özel bir hastanede bir hafta süren yaşam savaşını kaybetti.

Kaza, 21 Haziran’da Nizip ilçesinin Fevkani Mahallesi’nde meydana geldi. Ehliyetsiz bir sürücü geri manevra  yaptığı sırada aracın kontrolünü kaybetti. O esnada kaldırımda oturan 5.sınıf öğrencisi Ozan Kara araç ile kaldırım arasına sıkıştı. Meydana gelen kazada bacakları kopma noktasına gelen Kara, sağlık görevlileri tarafından Nizip Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Talihsiz çocuk, Nizip Devlet Hastanesi tarafından kent merkezindeki Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi.  Ozan Kara’nın amcası Samet Kara, sevk edildikleri hastanenin durumdan haberdar olmadığı gerekçesiyle hastayı kabul etmediklerini iddia etti. Yeğeninin göz göre göre ölüme terk edildiğini öne süren  acılı amca Kara, “ İlk önce yeğenimi kabul etmediler. Daha sonra hastaneye aldıklarında ise 5 buçuk saat hiçbir müdahale etmediler. Gözümüzün önünde ölüyordu, biz de özel bir hastaneye götürmek istedik. Bizlere ambulans bile vermediler. Özel hastaneye gittiğimiz de ise yapacakları bir şey kalmamıştı, ameliyat ettiler. Bir hafta sonra yaşamını kaybetti ” dedi.

HASTANIZI ALIN GÖTÜRÜN

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi yetkilileri tarafından ağır yaralı yeğeninin tedaviye kabul edilmediğini söyleyen Samet Kara, “Yeğenimi araba çarptı. Ambulans yarım saat son geldi. Ambulansla Nizip Devlet Hastanesi’ne gittik. Onlar da bizi fakülte hastanesine sevk ettiler. Fakültede bize bu hastanın buraya geleceğinden hiçbir bilgimiz yok dedi. Bize “Hastanızı alın götürün” dediler. Biz yalvarıyoruz hastamızı nereye götürelim 2 ayağı kopmuş, ilgilenmediler. Birkaç tane yeri aradık hastamızı içeri aldılar, bakacaklarını söylediler fakat hiçbir müdahale yapılmadı” dedi.

SEVK EDİLECEK YER KONYA’YI BULDULAR

Yeğenine müdahale edilmediği için başka bir hastaneye sevk için yardım istediklerini belirten Kara, “ Aradan saatler geçti kendilerine bize bir yer bulun özel olsun nere olursa olsun götürelim hastamızı, onlar da ‘Tamam bekleyin’ dedi. Daha sonra geldiklerinde sevk edilecek yer olarak Konya’yı bulduğunu söylediler. Kendilerine Gaziantep’te bir yer yok mu dediğimde, ellerinden bir şey gelmediğini, Konya’ya gönderebileceklerini söylediler” diye konuştu.

AMBULANS İSTEDİK ONU BİLE VERMEDİLER

Son çare yeğenlerini özel bir hastaneye götürmek için bile ambulans yardımı yapmaktan kaçındıklarını sözlerine ekleyen acılı amca Kara, “Kendi imkanlarımızla özel hastane bulduk ama ambulans istedik onu bile bize vermediler. Kendi özel aracımızla gitmemiz gerektiğimizi söylediler. Bu çocuğun ölümünde hastaneye suç buluyorum. Hastaneye giriş çıkış saatimiz bellidir. Bizimle hiç ilgilenilmedi yalnızca ortopedi doktoru hastanın ayağından kesilmesini önerdi. Biz de kesme taraftarı değildik” dedi.

YAŞAMAYA GÜCÜ KALMAMIŞTI

Özel hastaneye gidildiğinde yeğenin çok fazla kan kaybettiğini belirten Kara, “Özel hastaneden Allah razı olsun onlar bizimle ilgilendiler hastamızı ameliyata aldılar, Yeğenimin yaşamaya gücü kalmamıştı. Aşırı kan kaybetmişti. Üniversite hastanesi çocuğu 5 buçuk saat hiçbir müdahale yapmadan beklettiler. Yeğenim ameliyat olduktan sonra 1 bir hafta sonra yaşamını kaybetti” şeklinde konuştu.

GEREKEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

10 yaşındaki yeğeninin ihmal sonucunda hayatını kaybettiğini ve Gaziantep Üniversitesi  Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne dava açacaklarını söyleyen Kara, “Hastaneye dava açacağız, gereken her şeyi yapacağız. İstersen bizim canımızda gitsin gerekeni yapacağız. Bizim canımız yandı başka anaların babaların canı yanmasın” dedi.

Olayda geri manevra yaptığı aracın kontrolünü kaybeden ve 10 yaşındaki Ozan Kara’yı ağır yaralayarak ölümüne sebebiyet veren ehliyetsiz sürücü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

kAYNAK: Güneyin Sesi Gaztesi