GAZİANTEPİN VERGİ REKORTMENLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

GAZİANTEPİN VERGİ REKORTMENLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

(DHA)-GAZİANTEP Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen törenle, 2013 vergi rekortmenleri ödüllendirildi.


Grand Otel’de düzenlenen ödül törenine; Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Vergi Dairesi Başkanı Erol Çember, vergi rekortmenleri iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.


Törenin açılış konuşmasını yapan Erol Çember, vergi vermenin bir vatandaşlık görevi olduğunu vurgulayarak, "Vergi vermek yasal yükümlülüğün dışında bir vatandaşlık görevidir. Vatandaşlarımıza götürülecek olan hizmetlerde verginin çok büyük bir önemi vardır. Ülke gelirlerimizin yaklaşık yüzde 90’nı vergilerden oluşmaktadır. Devletin mevcudiyeti, varlığı, devamlılığı toplanan vergi gelirlerine bağlıdır. Vergi kaçırmak ve vergisini tam olarak beyan etmemek çocuklarımızın geleceğinin gasp edilmesi anlamına gelmektedir" diye konuştu.


2012 yılına oranla Türkiye’de yüzde 14,21 vergi geliri artışı sağlandığını söyleyen Çember, "Gaziantep’teki vergi geliri artış oranı bir önceki yıla oranla yüzde 17,93 artış gösterdi. Bu rakam Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış yaşandığını göstermektedir. Yüzde 99,15 oranında da vergi tahsilatı yapılmıştır. 2013 yılı Gaziantep vergi geliri 2 milyar 473 milyon lira olmuştur" dedi.


Vali Erdal Ata ise, eğitim, sağlık, emniyet gibi hizmetlerin vergi gelirleriyle çalıştıklarını söyledi. Vali Ata, "Toplum olarak devletten birçok şey bekliyoruz. Başta asayiş, güvenlik, adalet, eğitim, sağlık ve bir çok altyapı hizmetlerini istiyoruz. Devletin bunları yapabilmesi için ülkede kazancı olan her vatandaşından kazancı oranında mutlaka vergi almak zorunda. Eğer bunlar layıkıyla toplanabilirse o zaman bizim devletten beklediğimiz hizmetleri bizde fazlasıyla layıkıyla alma şansına sahip olacağız" diye konuştu.


Konuşmaların ardından kurum ve gelir vergisinde ilk 10 sıralarda yer alan işadamlarına ve şirketlere ödülleri verildi.


Kurumlar Vergisi Gaziantep İl Birincisi Gülsan Sentetik Dokuma Sanayi ve Ticaret A. Ş., adına Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Topçuoğlu ve Gelir Vergisi İl Birincisi Abdülkadir Konukoğlu, ödülünü Vali Erdal Ata’nın elinden aldı.


Kurumlar Vergisi Gaziantep İl İkincisi Şölen Çikolata Gıda, Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gelir Vergisi ikincisi Hakan Konukoğlu, Kurumlar Vergisi üçüncüsü Sanibey Barajı Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Gelir Vergisi üçüncüsü Zekeriye Korukoğlu, Kurumlar Vergisi dördüncüsü Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş., Gemir Vergisi dördüncüsü Fatih Konukoğlu, Kurumlar Vergisi beşincisi Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gelir Vergisi beşincisi Adil Sani Konukoğlu, Kurumlar Vergisi altıncısı Çiltuğ Isı Sanayi ve Ticaret. A.Ş., Gelir Vergisi altıncısı Sami Konukoğlu, Kurumlar Vergisi yedincisi Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş., Gelir Vergisi yedincisi Cengiz Konukoğlu, Kurumlar Vergisi sekizincisi Temko İthalat İhracat ve Pazarlama A.Ş., Gelir Vergisi sekizincisi Yusuf Akay, Kurumlar Vergisi dokuzuncusu Primer Tıp Merkezi Özel Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gelir Vergisi dokuzuncusu Mehmet Selim Gözen ve Kurumlar Vergisi onuncusu Zeki Mansucat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gelir Vergisi onuncusu Selçuk Tunç oldu.


Ödül töreni düzenlen akşam yemeğiyle son buldu.