TÜRKİYE GENELİNDE KİRALAR DÜŞERKEN GAZİANTEPTE ARTIYOR

TÜRKİYE GENELİNDE KİRALAR DÜŞERKEN GAZİANTEPTE ARTIYOR

Gaziantepte kiralık konut fiyatları hızla yükseliyor. Kira bedelleri yükseldikçe satılık arazi ve konut fiyatları da artıyor. Hürriyet Emlakın Gaziantepte basın mensupları için düzenlediği iftar yemeğinde, şehirdeki emlak piyasası masaya yatırıldı. Hürriyet Emlak verilerine göre*, Gaziantepte son bir yılda kiralık konutların fiyatlarında yüzde 9 artış görülürken, satılık konutlarda bu oran yüzde 2, satılık arazilerde de ise yüzde 9 oldu. Son bir yılda Gaziantepteki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1424 TLden 1455 TLye yükseldi. Türkiye ortalamasına** bakıldığında, kiralık konut fiyatlarındaki yüzde 5 düşüş eğilimine kıyasla Gaziantepteki bu artış yatırımcıların ilgisini çekti. Son yıllarda komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan ve nüfus artışı yaşayan Gaziantepteki gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik sayesinde yatırımcılar kısa sürede kazanç elde etti. Gaziantepte konut bulmak artık daha da zorlaştı.

Hürriyet Emlak, 15 Haziran Perşembe günü Bayazhan Restaurantda basın mensupları için iftar yemeği düzenledi. Yemeğe Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik ve Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay da katıldı. Gaziantepteki emlak piyasasının değerlendirildiği yemekte, şehirde bulunan kiralık konut ve arazideki hızlı fiyat artışı üzerinde duruldu.

Yatırımcıların gözü Gaziantepteki gayrimenkulde

Konut yatırımcıları, daha çok kâr etmek için yatırımlarını nüfus artışının yüksek olduğu kentlere yapmaya başladı. Son yıllarda komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan ve nüfus artışı yaşayan Gaziantepte gayrimenkul sektörü hareketlilik kazandı. TÜİK verilerine göre, 2017 yılı Nisan ayında Gaziantepte 2 bin 340 konut satıldı. Türkiye genelinde Nisan ayındaki konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarken, Gaziantepteki artış yüzde 13,15 olarak fark yarattı.

Ortadoğunun sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantepte, lüks ve ultra lüks konutlara ilgi gösterildi. Geniş bahçeli, gürültüden uzak, yüzme havuzundan saunaya kadar her türlü imkâna sahip olan villa tipi konutların satışında belirgin bir fark ortaya çıktı. Gaziantepin popüler ilçesi Şehitkâmildeki kiralık villaların fiyatları 20 bin TLye kadar çıktı.

Fiyatlardaki yükseliş Türkiye ortalamasını aştı

Hürriyet Emlak verilerine göre, Gaziantepte son bir yılda kiralık konutların fiyatlarında yüzde 9 artış görülürken, satılık konutlarda bu oran yüzde 2, satılık arazilerde de ise yüzde 9 oldu. Türkiye genelinde ise kiralık konut fiyatlarında yüzde 5 düşüş yaşandı. Talebe karşılık konut üretiminin de iyi seviyede olduğu şehirde stoklar erimeye başladı.

Son bir yılda Gaziantepteki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1424 TLden 1455 TLye yükseldi. Bu değişimden en çok etkilenen ilçe, yüzde 0,9 ile Şahinbey oldu. Şahinbeyde satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1333 TLden 1376 TLye çıktı. En gayrimenkullerin yer aldığı Şehitkâmilde ortalama fiyat 1750 TL, Oğuzeli ve Nizipte 1455 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatları ise Şehitkâmilde 9 TL, Şahinbeyde 7 TL, Oğuzeli ve Nizipte 8 TL oldu.

İlçelere göre konut m2 ortalama fiyatları

Satılık Kiralık
Şehitkâmil 1750 TL 9 TL
Şahinbey 1376 TL 7 TL
Oğuzeli 1455 TL 8 TL
Nizip 1455 TL 8 TL

Belediye balonu önlemek için imar alanı açtı

Gaziantep, son yıllarda komşu ülkelerden yoğun olarak göç aldı. Şehirdeki nüfus artışında hızlanma görülürken, gayrimenkul sektörü de bundan etkilendi. Gaziantepteki hareketlilik sayesinde yatırımcılar kısa sürede kazanç elde etti.

Gaziantepte konut ve arazi balonunun oluşumunu önlemek için belediye tarafından daha fazla imar alanı açıldı. İlerleyen yıllarda da 5. Organize Sanayi Bölgesi civarlarına şehir trafiğini azaltacak ve şehirdeki konut fiyatlarını dengeleyecek uydu kent çalışmalarının yapılması planlandı.

En pahalı ilanlar Şehitkâmilden çıktı

Gaziantepteki merkez ilçeler baz alındığında hem satılık hem de kiralık konut, arazi ve ticari gayrimenkul ilanları arasında en pahalı ilanlar Şehitkâmil ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Şehitkâmil ilçesinde en pahalı konut 3 milyon 600 TL, en pahalı arazi 52 milyon 440 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 17 milyon TL oldu. Kiralık ilanlar arasında Şehitkâmil ilçesinde en pahalı konut 25 bin TL, en pahalı arazi 7 bin 500 TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 100 bin TL oldu.

Şehitkâmilin en pahalıları

Satılık Kiralık
Konut 3.600.000 TL Konut 25.000 TL
Arazi 52.440.000 TL Arazi 7.500 TL
Ticari 17.000.000 TL Ticari 100.000 TL

Şehitkâmil dışında Şahinbey ilçesinin de son zamanlarda revaçta olduğu görüldü. Özellikle İnönü Caddesi ve Ordu Caddesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları, emlak piyasasını canlandırdı. Şahinbeyde yer alan Akkent Mahallesinde Gaziantepte konut satın almak veya kiralamak isteyenlerin tercihleri arasında ilk sıralara yerleşti.

Hürriyet Emlak ilanlarına ilgi gösteriliyor

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Gaziantepte gayrimenkul arayanların Hürriyet Emlakta yer alan ilanlara büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Hürriyet Emlakta aktif olarak yaklaşık 3 bine yakın Gaziantep emlak ilanının yer aldığını söyleyen Çelik, Türkiye genelinde kiralık konut fiyatlarında bir düşüş yaşanıyor. Gaziantepte ise durum çok farklı. Kiralık konut ve arazi fiyatlarında yüzde 9 artış görüyoruz. Gaziantep, son yıllarda yatırımcılar için gözde bir kent oldu. Bunda şaşırılacak hiçbir şey yok. Kentin nüfusu hızla yükseldi. Yeterli düzeyde arazi ve konut üretimi yapılıyor. Son bir yılda gayrimenkul satışında ciddi bir yükseliş görüyoruz. Bu durum, sektör adına iyiye işaret ediyor, dedi.

Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay ise: Karşımızda olumlu bir tablo var. Elde ettiğimiz verileri emlak sektörüyle ilgilenen kişilerle paylaşmak mutluluk verici. Gaziantep, satılık konutta fiyat bazında 7. sırada yer alıyor. Yatırımcılarımız, şehrin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha fark etti. Kentin özellikle kırsal kesimlerinde kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Şahinbeyde yer alan İnönü Caddesi ve Ordu Caddesindeki kentsel dönüşüm emlak piyasasını etkiledi. Akkentteki konut kiralama ve satın alma talebinin de gitgide arttığını öğrendik, dedi.

Son bir yıl içinde, gayrimenkul ilanlarına aramalar en çok 20.00-23.00 saatlerinde yapıldı. Ziyaretçiler, ilanları daha çok mobil cihazlar üzerinden inceledi. En çok aranan fiyat aralığı satılık ilanlarda 110 bin TL ile 350 bin TL olurken, kiralık ilanlarda bu rakamlar 500 TL ile 1000 TL aralığında seyretti.


Hürriyet Emlak hakkında:
Hürriyet Emlak, emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen, yüksek kalitede hizmet veren, güncel ve detaylı ilanları ile emlak sektörünün nabzını tutan bir platformdur. 2006 yılında kurularak profesyonel ekibi ile çalışmalarına başlamış, kısa sürede hurriyetemlak.comweb sitesindeki 15 bin güncel ilan ile yayın hayatına atılmıştır. Hürriyet Emlak, kurulduğu yıldan bu yana, bireysel kullanıcılara ve kurumsal iş ortaklarına yüksek kalitede hizmet vererek emin adımlarla ilerlemektedir. Emlak ofislerinin, bireysel üyelerin ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak birçok ürünü Türkiyede ilk olarak hizmete sunan Hürriyet Emlak, kullanıcıların aradıkları gayrimenkulü sadece bulmayı değil, o gayrimenkulü edinmeye giden yolculuğu kolaylaştırmaktadır.